1 2 3 4

Highlights & Achievements

Home » Extra-Curricular » Highlights & Achievements

SPORTS & GAMES   - 2015

Table Tennis

          • All Island Inter School Table Tennis Team Championship 2015 Under 14 : Champions   

Karate

          • All Island Inter School Karate Do Championship 2015 – 1st Place

          • All Island Inter School Karate Championship 2015

                  Under 19 Kata 1st Place       -  Pooja Suraweera   

                  Under 19 Kumite 1st Place   -   Pooja Suraweera   

          • SriLanka Schools’ Karate Championship – 2015

                  Kata – 2nd Place       -  Pooja Suraweera   

                  Kumite – Team- 3rd Place   -   Pooja Suraweera   -   Tharushi Sampaya   -  Sithmi Rathnayake

          • All Island Inter School Karate Championship 2015

                  Under 19 Kumite 1st Place       -  Pooja Suraweera   

                  Under 19 Kata 2nd Place   -   Pooja Suraweera   

                  Under 15 Kumite 3rd Place   -   Tharushi Sampaya   

                  Under 15 Kata 1st Place   -   Tharushi Sampaya   

                  Team Kumite 1st Place

Badminton

          • All Island Inter School Under 16 – Badminton Team Championship 2015 : E Division – Runners Up

Gymnastic

          • All Island Inter School Aerobic Gymnastic Championship 2015

                  B Division Under 11 Runners Up

                  Under 11 Best Performer – Dehansi Malkini

Western Province Athletic Meeet 2015

                  Wushu 2nd Place   -   Poojani Sudeshika   

                  Wushu 3rd Place   -   Imasha Hashini   

                  Marathon 5th Place   -   Sewwandi Madhushani   

Western Province School Colours - Karate

                   Poojani Sudeshika   

OTHER ACHIEVEMENTS

          • President Guides Awards

                  H.M. Sasanda Kaumini

                  Hasindri Watawana

                  Dasuni Piyumanthti

                  Bhagyani Aloka

          • All Island Inter School Drams competition 2015 – 2nd Place

                  Best actress – Indumini Sahanara

          • Inter School Japanese Language Essay Competition

                  2nd place – Nimasha Weerasinghe

          • Inter School Japanese Language Competitions

                  Grade 11 Common Test 1st Place

                  Grade 13 Essay 2nd Place

                  Grade 13 Grammar 4th Place

          • Kake Challenge International Japanese Language Speech Contest

                  4th Place Nimsha Weerasinghe

          • One Year Scholarship to Japan Under AFS Programme

                  Tharani Panchali Perera

          • International Japanese Proficiency Test

                  N5 Distinction - H.W. Lihini Wageesha,Pawani Pramodya

                  N4 Distinction - Siththi Aisha Farook,Ayodya Udayangani,Thilini Sandya

          • Inter School Debate Competition – “Senpathi Sangramaya - 2015”

                  Award for the Most Promising Debating Team

          • Inter School Debate Competition – “Vagangana - 2015”

                  Championship (Girls)

International Tournaments - 2015

          • N.L.C. Chamudika

                  Repreented SriLanka in the Commonwealth Karate Championship

          • Pooja Suraweera

                  Represented SriLanka in the 9th World Karate Championship – Kumite In Indonesea

SPORTS & GAMES   - 2014

Athletics

          • All Island Inter School Sports Competitions - 2014

                  Under 21 400m x 4 3rd Place - Oshika Munasinghe , Rashmi Madhuka , Lahiruka Nadeeshani , Madhupama Lakshani

          • Western Province Athletic Meet – 2014

                  Under 21 5000 m 2nd Place Sanduni Veronika

                  Under 21 400m x 4 1st Place - Oshika Munasinghe , Rashmi Madhuka , Lahiruka Nadeeshani , Madhupama Lakshani

Gymnastics

          • All Island Inter School Aerobic Gymnastic Competition 2014

                  Gym for Life Challenge - Championship

Karate

          • All Island National school Sports Colours

                  Karate - Pooja Suraweera

          • National School Sports Competitions – Karate Championship

                  Kata 1st Place - Pooja Suraweera

                  Kumite 2nd Place - Pooja Suraweera

          • Inter School Karate Championship

                  Kata 1st Place - Pooja Suraweera

                  Kumite 2nd Place - Pooja Suraweera

                  Kumite 3rd Place (Group) - Pooja Suraweera , Udara Oshadhee , Sithmi Rathnayake

          • All Island Inter School Karate Championship (Sri Lanka Karate Do Association)

                  Kata 2nd Place - Pooja Suraweera

                  Kumite 1st Place - Pooja Suraweera

                  Kumite 3rd Place - Udara Oshadhee

          • Sri Lanka Goju Riyu Karate Championship

                  Kata 1st Place - Pooja Suraweera

                  Kumite 1st Place - Pooja Suraweera

                  Kumite 1st Place (Group) - Pooja Suraweera

          • Sri Lanka Goju Riyu Karate Championship

                  Kata 1st Place - Udara Oshadhee

                  Kumite 1st Place - Udara Oshadhee

                  Kumite 1st Place (Group) - Udara Oshadhee

                  Kumite 3rd Place - Sithmi Rathnayake

          • Western Province Sports Colours

                  Kata - Pooja Suraweera

Netball

          • Inter School Milo Netball Tournament organized by Sri Lanka Netball Association.

                  Under 13 Championship

Cadetting

          • All Island Inter School Air Cadet (Girls) Competition.

                  Level 1 Operating Officer Hasini Nivarthana Silva

Chess

          • National amateur Chess Tournament organized by Sri Lanka Chess Association.

                  Merit - Yomali Muthumini Costa

OTHER ACHIEVEMENTS

          • All Island Inter School English Language Competitions – 2014

                  Oratory 2nd Place - Upuli Erandika Dharmawansha

          • All Island Inter School Chemistry Essay Competitions – 2014

                  Gold Medal - Sachini Nipunika Wickramathunga

          • All Island Inter School Debating Competition – “Vadyanjalee - 2014” Organized by Viharamaha Devi Balika Vidyalaya

                  Runner Up (Girls) - Maliki Madhumadavi , Tharushi Gangani , Dinusha Madhushani , Hasindri Watawana

          • International Photography Exhibition and Competition organized by Devi Balika Vidyalaya –Colombo

                  Merit - Yasasmi Rathnayake

          • All Island Inter School Home Economics Do You Know Contest

                  2nd Place - Amanda Parami

International Achievements

          • South Asian Karate Championship – Kumite (Female)

                  Runner Up - Pooja Nikethani Suraweera

          • International Photography Exhibition and Competition Jederation Gnternational of Art Photography

                  FIAP - Silver Medal R.Y. Yasasmi Rathnayake